korun
10 بهمن 1401 - 16:32

دشمن تمام تمرکز خود را بر از بین بردن کانون خانواده گذاشته است

مسئول آموزش شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور با بیان اینکه دشمن تمام تمرکز خود را بر از بین بردن کانون خانواده در ایران گذاشته است، گفت: شان و مرتبت خدمت در ستاد نماز جمعه پایین‌تر از خدمت در بسیاری از اماکن مقدسه نیست.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی اصلانی ظهر امروز در گردهمایی مسئولان ستادهای نماز جمعه استان یزد با اشاره به اینکه شیطان در تمام امور خیر به دنبال عادی‌سازی و ایجاد عادت در انجام واجبات و خیرات است، اظهار داشت: هر کاری که از واجبات یا کارهای خیر انجام می‌دهیم را باید توجه داشته باشیم که برای ما عادی‌سازی نشود.

وی تصریح کرد: برای همین است که در روایات داریم به گونه‌ای نماز بخوانیم که گویی آخرین نمازی است که در زندگی خود می‌خوانیم و پس از آن عمر ما کفاف رسیدن به وقت نماز دیگر را نمی‌دهد.

مسئول آموزش شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات و فعالیت‌هایی که در نزد پروردگار از جایگاه بسیار خاص و ویژه‌ای برخوردار است، خدمت در ستادهای نماز جمعه و برای اقامه این فریضه عبادی سیاسی است.

اصلانی به جایگاه خانواده در اسلام اشاره کرد و افزود: همه ما در ابتدای اینکه مسئولیتی در جایی داشته باشیم، خانواده‌دار هستیم و مسئولیت اصلی ما توجه به خانواده است.

وی با بیان اینکه امروز این موضوع را هم غرب به خوبی فهمیده که تنها یک راه برای شکست ایران وجود دارد و آن از بین بردن کانون خانواده است گفت: به همین دلیل است که غرب در تمام فعالیت‌های خود علیه ملت ایران کانون خانواده را مورد توجه قرار داده است.

مسئول آموزش شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور گفت: اگر خانواده وجود نداشته باشد چیزی از جامعه بشری وجود نخواهد داشت و هر آنچه که کشوری قدرت و توان اقتصادی و نظامی داشته باشد، اما از کانون خانواده بهره‌ای نبرده باشد قطعا با مشکل مواجه می‌شود.

اصلانی تصریح کرد: برخی بخش‌ها که خدمت در آن از جایگاه بسیار بالایی در نزد خداوند برخوردار است و خانواده یکی از آنهاست، ستادهای نماز جمعه هم از دیگر بخش‌هایی است که خادمان آن در اسلام شان و مرتبت بسیار بالایی دارند که می‌توان آن را هم رده و هم شان خدمت در برخی اماکن مقدسه دیگر دانست.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین ویژگی‌هایی که در فعالیت خادمان ستادهای نماز جمعه وجود دارد این است که این کار کاملا از روی اخلاص انجام می‌شود بسیاری از فعالیت‌های آنها توسط مردم دیده نمی‌شود.

مسئول آموزش شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور با بیان اینکه هدف ستادهای نماز جمعه جذب مردم به نماز جمعه و اقامه این فریضه بسیار مهم است خاطرنشان کرد: برخی مواقع اینکه یک نفر در ستاد نماز جمعه اقدام به دادن شکلات به کودکان می‌کنند، کم ارزش تلقی می‌شود در حالی که همین اقدام یکی از فعالیت‌های بسیار تاثیرگذار در ستادهای نماز جمعه است چرا که اولا کاملا بی‌ریا و با اخلاص تمام انجام شده و دوما علاقه به نماز جمعه را در دل کودکان به وجود می‌آورد.

اصلانی ادامه داد: موضوع بسیار مهمی که در این رابطه باید به آن توجه کنیم این است که به هیچ عنوان فعالیت‌های ما به سمت عادی شدن نرود و هر هفته که فعالیتی انجام می‌دهیم با توجه کامل، اخلاص و تماما برای رضای خدا کار کنیم.

وی با بیان اینکه در برخی از شهرها افراد نذر خدمت در ستاد نماز جمعه آن شهر را می‌کنند و در قسمت خادمان افتخاری فعالیت می‌کنند بیان کرد: بسیاری از خادمان به دلیل جایگاهی که در سطح جامعه دارند پس از حضور در نماز جمعه باعث جذب تعداد زیادی از افرادی که با آنها در ارتباط هستند در نماز می‌شوند.

دشمن برنامه‌های ضدفرهنگی و ضددینی خود را به نوجوانان معطوف کرده است

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان یزد با بیان اینکه دشمن برنامه‌های ضدفرهنگی و ضددینی خود را به نوجوانان معطوف کرده، بر ضرورت اجرای برنامه‌های جذاب فرهنگی و دینی برای جذب نوجوانان تاکید کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجمال الدین نجم‌الهدی هم در این مراسم با اشاره به اینکه ستادهای نماز جمعه در استان یزد عملکرد بسیار خوبی دارند اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم مرتبط با بحث ستادهای نماز جمعه، بررسی میزان حضور مردم در این آیین عبادی و سیاسی است.

وی تصریح کرد: اگر نماز جمعه این هفته از نماز جمعه یک ماه قبلتان جمعیت کمتری دارد باید احساس نگرانی کنید، اظهار داشت: این یک مطالبه بسیار مهم مقام معظم رهبری در ارتباط با میزان شرکت کنندگان در نماز جمعه دارند.

رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان یزد خاطرنشان کرد: بر اساس آمار و اطلاعاتی که به صورت هفتگی مسئولان ستاد نماز جمعه استان به شورای سیاست‌گذاری اعلام می‌کنند، آمار ماهانه را متناسب با جمعیت منطقه احصا و درصد شرکت کنندگان در نماز جمعه هر منطقه را اعلام کردیم.

وی با بیان اینکه در برخی نقاط درصد شرکت کنندگان خوب است و در برخی نقاط باید برنامه‌ریزی بیشتری برای آن داشته باشیم گفت: تمامی ستادها با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری باید برای جذب بیشتر مردم به نماز جمعه فعالیت و برنامه مناسبی داشته باشند.

نجم‌الهدی با بیان اینکه آمارهای احصا شده در دو حوزه بانوان و آقایان تقسیم‌بندی شده گفت: یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید هم در آمارها به آن توجه داشته باشیم و هم برنامه‌های فرهنگی مرتبط با آنها داشته باشیم مربوط به جوانان و نوجوانان است.

رئیس شواری سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان یزد با تاکید بر اینکه آمارهای مرتبط با جوانان مربوط به جمعیت زیر 40 سال است گفت: بحث مرتبط با جوانان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اما امروز دشمن بخش زیادی از برنامه‌های ضددینی و ضدفرهنگی خود را معطوف به نوجوانان کرده است.

وی افزود: بخشی از جوانان و نوجوانان با نهادهای انقلابی و دینی ارتباط دارند، اما بخش قابل توجهی از آنها هم ارتباطی با برنامه‌ها و نهادهای دینی و مذهبی ندارند؛ این موضوع باید برای ما حساسیت بالایی داشته باشد و نسبت به جذب این افراد برنامه‌ریزی داشته باشیم.

نجم‌الهدی خاطرنشان کرد: دشمنان به خوبی متوجه این موضوع شده‌اند که برای نتیجه بخش بودن برنامه‌هایشان باید نوجوانان و جوانان ایران را از ارزش‌های دینی و مذهبی دور کنند و تاکید خود در برنامه‌هایشان را هم به این حوزه معطوف کرده‌اند.

رئیس شواری سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان یزد ادامه داد: در مقابل این حرکت‌های دشمن باید ما تمام تلاش خود را به‌کار بگیریم که با برنامه‌های جذاب مرتبط با نوجوانان اقدام به جذب آنها به سمت برنامه‌های دینی کنیم.

وی از آماده شدن مجموعه نمایشگاهی تبیینی و پاسخ به شبهات توسط شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه استان یزد خبر داد و گفت: این مجموعه هم اکنون با پاسخ به شبهات روز آماده شده و هر یک از ستادهای نماز جمعه می‌توانند اقدام به تهیه و نصب آن در محل ستاد نماز جمعه کنند تا نمازگزاران به ویژه جوانان و نوجوانان از آن بهره‌مند شوند.

ظرفیت جوانان در برنامه‌ها و مدیریت ستادهای نماز جمعه کشور استفاده شود

طالبی، رئیس مرکز تعالی ستادهای نماز جمعه شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور هم در این مراسم با اشاره به تاسیس مرکز تعالی ستادهای نماز جمعه در شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور، اظهار داشت: ماموریت این مرکز بررسی فعالیت‌های ستادهای برتر، آموزش، توانمندسازی، تکریم و الگوسازی کار ارزشمند ستادها در خصوص نماز جمعه است.

وی تصریح کرد: نگاه این مرکز تعالی به ستادهای نماز جمعه در وهله اول نگاه تکریمی و قدردانی از زحمات بسیاری است که در این حوزه کشیده می‌شود.

رئیس مرکز تعالی ستادهای نماز جمعه شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور افزود: ما یک تلقی از ماموریت‌های ستاد نماز جمعه در کشور داریم که از جمله آن ارتباط با اقشار و دعوت از مردم برای حضور در نماز جمعه، فراهم‌آوری زیرساخت‌های لازم برای نمازگزاران، تکریم و میزبانی از نمازگزان و انتظام بخشی به نماز، برگزاری با کیفیت نماز و تریبون نماز جمعه، تبلیغ و فرهنگ سازی و انعکاس زیبایی‌های نماز جمعه از جمله این وظایف و ماموریت‌ها است.

طالبی خاطرنشان کرد: ارتباط ستادها با اقشار مختلف، روستاها، هیئت‌ها و مراکز فرهنگی و همچنین اصناف و گروه‌های مختلف از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که باید نسبت به آن توجه داشته باشیم.

وی ادامه داد: برخی از ستادهای نمازجمعه ابتکارات بسیار خوبی برای ایجاد تنوع در برنامه‌های جنبی و جذابیت بخشی به این برنامه‌ها دارند که خود این فعالیت‌ها منجر به جذب افراد بیشتر به نماز جمعه می‌شود.

رئیس مرکز تعالی ستادهای نماز جمعه شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور طراحی مناسب برای میان برنامه‌ها و ادعیه‌ها، برنامه‌ریزی مناسب برای سخنرانی پیش از خطبه‌ها، استفاده از ظرفیت‌های اطلاع‌رسانی و رسانه‌ای برای انعکاس زیبایی‌ها و همچنین تدارک دیدن برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی متنوع و مختلف هم از جمله مسائلی است که بسیاری از ستادهای نماز جمعه به خوبی اجرا می‌کنند.

طالبی با بیان اینکه ستادهای نماز جمعه در زمینه نیروسازی برای انقلاب از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار هستند گفت: افراد بسیاری الان در لایه‌های مختلف مسئولیتی نظام فعالیت هستند که شروع کاری آنها از ستادهای نماز جمعه بوده و کار مشارکتی، سازمانی و مدیریتی را از این ستادها آموخته‌اند.

وی افزود: ظرفیت سیاسی ستادها برای وحدت آفرینی را در کنار ظرفیت‌های فرهنگی و اجتماعی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار دانست و عنوان کرد: ستادها باید با انجام برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و هنری بتواند در راستای خطبه‌های امام جمعه تاثیرگذاری خود را داشته باشند.

رئیس مرکز تعالی ستادهای نماز جمعه شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور به تهاجم فرهنگی گسترده دشمن اشاره کرد و گفت: در چنین شرایطی جذب جوانان به نمازهای جمعه و حضور در بخش‌های مختلف ستادها نقش بسیار مهمی در خنثی کردن تهاجم گسترده فرهنگی دشمن ایفا می‌کند.

طالبی راهبری برای ایجاد چرخه نیرویی را یکی دیگر از ضرورت‌های ستادهای نماز جمعه دانست و گفت: حضور افراد با سابقه در ستادهای نماز جمعه یک ظرفیت بسیار خوب برای استفاده از تجربه آنهاست ولی اینکه هیچ شخص جدیدی به ویژه جوانان در این ستادها وارد نشوند نکته‌ای است که باید نسبت به اصلاح آن اقدام لازم صورت پذیرد.

وی با اشاره به اینکه هماهنگی یک همایش یا یادواره شهدا گاهی نیاز به یک یا دو ماه برنامه‌ریزی گسترده دارد و پس از آن هم تا مدت‌ها خستگی آن در وجود عوامل آن همایش باقی می‌ماند گفت: این در حالی است که ستادهای نماز جمعه هر هفته اقدام به برگزاری یک مراسم بسیار بزرگ با برنامه‌های جنبی متنوع می‌کنند و با علاقه بسیاری که به این حوزه دارند خستگی کار مانع فعالیت آنها نمی‌شود.

رئیس مرکز تعالی ستادهای نماز جمعه شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه کشور با تاکید بر اینکه فعالیت در ستادهای نماز جمعه از ارزش بسیار بالایی برخوردار است گفت: در روایات داریم که اصحاب حضرت محمد مصطفی(ص) از عصر پنجشنبه خود را برای آماده‌سازی فضا برای نماز جمعه تلاش می‌کردند تا از ثواب آن بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/781/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1007990