korun
04 دی 1401 - 09:11

شناسایی ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد ناپایدار در بافت‌های فرسوده ایران

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد ناپایدار در بافت‌های فرسوده کشور وجود دارد که ۸۰ هزار واحد آن در بافت فرسوده شهرهای کرمان است.

سید محمد آیینی، معاون وزیر راه و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان با بیان اینکه براساس آمارهای موجود حدود 3 میلیون و 700 هزار واحد ناپایدار در بافت‌های فرسوده در سطح کشور وجود دارد، اظهار داشت: از این تعداد 80 هزار واحد ناپایدار در بافت‌های فرسوده و حاشیه شهرهای کرمان است.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری با اشاره به اینکه مقررات ساختمان باید در هنگام ساخت بناها اجرا شود، بیان کرد: اگر در ساختمان‌سازی مقررات ساختمان اجرا شود، قطعاً در زلزله‌ها تلفات جانی نداریم.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود 220 هزار بنای ناپایدار تخریب و بازسازی شده است، گفت: با انبوهی از بناهای ناپایدار در سطح کشور روبه‌رو هستیم و نیاز است مردم همکاری کنند؛ از شهرداری‌ها و دولت به تنهایی کاری برنمی‌آید.

آیینی با اشاره به اینکه در صدور پروانه‌های ساختمانی در بافت‌های فرسوده، شهرداری‌ها تخفیفاتی می‌دهند، افزود: شهرداری‌ها می‌تواند حداقل 50 درصد به مراجعان در این بافت‌ها برای صدور پروانه ساختمانی تخفیف بدهند.

وی با بیان اینکه در بم حدود 8 هزار بنای ناپایدار و در زرند حدود 6 هزار بنای ناپایدار وجود دارد، ادامه داد: در بافت فرسوده هیچ بن‌بستی برای صدور پروانه وجود ندارد و شهرداری‌ها باید نهایت همکاری را داشته باشند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بم نمادی از نوسازی شهری است، گفت: روز گذشته در 35 شهر کشور افرادی از بم به‌عنوان پیام‌رسان نوسازی حضور یافتند و این پیام را به مردم کشور رساندند که اگر شما هم مقاوم‌سازی نکنید، سرنوشت بم در انتظار شماست.

انتهای پیام/511/..

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 931766